NORTH EDGE APACHE-46 Outdoor Waterproof Men Multifunction Digital Smart Sports Watch, Nylon Strap
Product form
    • Guaranteed secure & safe checkout.
      shop pay
    • Why pay retails? Everyone deserves wholesale - even for 1 unit. Save like a pro
    • Wholesale pricing for everyone - no min
    • Buy at wholesale price(s) | Money saved vs marketplaces
    • Dedicated Account Manager
    • Bulk pricing - for large enquiries
    Description
    1. Altimeter (altitude trend graph and rate of climb)
    2. Barometer (pressure trend graph)
    3. Compass
    4. Thermometer
    5. Weather forecast, world time
    6. Pedometer, pedometer, calorie, distance record
    7. Time function: hour, minute, second, year (2000-2099), month, day, week,
    8. Alarm clock (2 sets of alarm clocks)
    9. Countdown timer (99:59:59~0)
    10. Stopwatch (0~:59:59),
    12. Second function
    14. Button sound on or off
    15. Battery Life Reminder
    16. EL backlight
    Product parameters:
    1. Strap length: 24cm
    2. Band width: 22mm
    3. Dial thickness: 14mm
    4. Dial diameter: 46mm
    5. Weight: 95g
    6. Display type: FSTN
    7. Strap material: Nylon
    8. Waterproof level: 50m waterproof
    9. Battery type: CR2032
    10. Battery capacity: 220mAh
    Specification:
    Package Weight
    One Package Weight 0.23kgs / 0.52lb
    One Package Size 25cm * 5cm * 2cm / 9.84inch * 1.97inch * 0.79inch
    Qty per Carton 120
    Carton Weight 34.80kgs / 76.72lb
    Carton Size 42cm * 32cm * 27cm / 16.54inch * 12.6inch * 10.63inch